1. pl
  2. de
  3. cs
  4. en

Rozporządzenie w przedsiębiorstwie

15 kwietnia 2025

Firmy bateryjne, dystrybutorzy baterii lub przedsiębiorstwa, które montują baterie w swoich wyrobach muszą uwzględnić wymagania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1542 w sprawie baterii i zużytych baterii.

Wytwórca i producent
Częstym przypadkiem, z którym można się spotkać jest niewłaściwa interpretacja zapisów rozporządzenia, w szczególności co do tego, kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za baterie. Należy tutaj zaznaczyć, że nie są to tylko przedsiębiorstwa, które wytwarzają ogniwa lub baterie stworzone z tychże ogniw, jak można by początkowo zakładać. W rozporządzeniu znajdują się zapisy, które można przypisać do wytwórcy, jak również do producenta, którego zakres odpowiedzialności jest znaczący.
Skupiając się na roli przedmiotowego producenta należy wspomnieć przede wszystkim na poniższych obowiązkach:

  • Rejestracja producentów 
  • Odpowiedzialności producentów
  • Zbieranie i gospodarowanie zużytymi bateriami
  • Zgłaszanie właściwym organom informacji dotyczących ilości baterii udostępnionych na rynku lub też zebranych zużytych baterii

 

Dystrybucja i import
Dwa nieodłączne elementy działalności polegające na udostępnianiu czy
wprowadzaniu baterii do obrotu, które również zostały uwzględnione w
Rozporządzeniu.

Działania obejmują m. in:

  • Weryfikację i przechowywanie dokumentacji baterii
  • Odpowiedzialność za spełnienie wymogów Rozporządzenia bateryjnego
  • Podstawową kontrolę przygotowania baterii

 

Inne wymagania prawne
Rozporządzenie, oprócz bezpośrednich wymagań, nawiązuje do podstaw w zakresie oceny zgodności, które należy dobrać w zależności od rodzaju baterii, którą się projektuje czy wytwarza. Oznacza to, że należy dobrać inne, właściwe przepisy oraz normy, które mają zastosowanie dla danego produktu.

Odpowiedzialność prawna
Uwzględniając zapisy w projekcie Ustawy o bateriach, należy zwrócić szczególną uwagę na poziom kar, który może zostać nałożony na producenta. Jej dotkliwość może przyczynić się do problemów finansowych przedsiębiorstwa, które nie zdąży właściwie się przygotować. Dlatego też zalecamy działania, które pozwolą uniknąć niespodziewanych nieprzyjemności.

Wsparcie naszej firmy
Adaptacja przedsiębiorstwa do nowych i restrykcyjnych wymagań, stanowi obecnie bardzo istotne wyzwanie. Wymaganie to jest dopiero w początkowej fazie, zatem kolejne, trudniejsze etapy są jeszcze w fazie wprowadzania. DLP, jako jedyne w Polsce, rozwijając swoje zasoby techniczno-prawne, dostarczy
pełen pakiet wsparcia Państwa przedsiębiorstwa we właściwym przygotowaniu się do spełnienia wymagań w ramach usługi DLPRb. Pakiet ten może zostać poprzedzony przeprowadzeniem stosownego audytu, aby potwierdzić zakres prac, jaki należy uwzględnić do spełnienia aktualnych wymagań.
Uwzględniając poziom wiedzy oraz doświadczenia z zakresu wymagań prawnych, który posiadamy, jesteśmy przekonani, że przyczyni się to do wymiernych
oszczędności, wynikających z ograniczeń zaangażowania zasobów Państwa przedsiębiorstwa do realizacji projektu, który może pochłonąć czas, a który może zostać spożytkowany na realizację założonych celów biznesowych.

 

Dane rejestrowe:

DLP Sp. z o.o.
NIP: 5482760314
KRS: 0001105711
Kapitał zakładowy: 150 000, 00 zł

Kontakt

 +48 32 49 44 305

  office@dlp-poland.com

ul. G. Morcinka 7D
    43-417 Kaczyce